AYDIN MEMECİK ZEYTİNİ

16.07.2019 tarih, C2018/082 başvuru numarası ile Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurusu yapılan “Aydın Memecik Zeytini”,  07.05.2021 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu ile ilgili kurumlar nezdinde tescillendi.12.11.2021 tarihinde Avrupa Birliği'nde tescillenmesi için başvuruda bulunuldu.

Aydın Memecik Zeytini, Türkiye sofralık zeytin üretiminin %17,6’sını ilimiz tek başına üretmektedir.Aydın ilinde üretilen zeytinlerin % 47’si Memecik çeşidine aittir.

Zeytin; kutsal kitabımızda ‘sahip olduğu besin değeri ile insan sağlığını koruyan mucize’ olarak tanımlanmıştır. Anti-oksidan ve besleyici özellikleri nedeniyle insan sağlığı açısından çok değerlidir. Memecik zeytini diğer zeytin türlerine göre 4 kat daha fazla polifenol içermektedir, bu polifenoller insan sağlığı için çok yararlıdır. Fenolik bileşenlerden olan luteolin-7-glikozit, rutin, trans-sinnamik asit, siyanidin-3-glikozit ve siyanidin-3-rutinosit miktarları Aydın Memecik Zeytininde yüksektir. Ayrıca α-tokoferol (E Vitamini) açısından da oldukça zengindir. Kanser önleyici özelliği bulunmaktadır. Yani bir bakıma ilaç niteliğindedir.

Kalite özellikleri, Aydın ilinin ona sunduğu coğrafi özellikleri ile tüm Türkiye için eşsiz bir değerdir.

Bölgenin iklim özellikleri, toprak yapısı ve pH seviyesinin uygunluğu ile birlikte bu yörenin etrafını saran dağların zengin bitki örtüsü, Aydın Memecik Zeytininin kendine has özelliklere sahip olmasını sağlar. Aydın ilinde Menderes nehrinin suladığı toprakların ve ilin kuzeyi ile güneyini çevreleyen dağlık arazilerdeki toprakların, fosfor ve mikro element içerikleri yönünden yeterli olması; ayrıca genellikle sabah saatlerinde doğu yönünde esen poyraz, öğleden sonra ise batıdan esen imbat rüzgârları üründe fenolik maddelerde artış sağlar. Zeytininin fenolik bileşenlerinden olan luteolin-7-glikozit, rutin, trans-sinnamik asit, siyanidin-3-glikozit ve siyanidin-3-rutinosit miktarları Aydın Memecik Zeytininde yüksektir.

Aydın Memecik Zeytini Coğrafi İşaret Tescil Sertifikası için TIKLAYINIZ.